Průvodce trekem „Arctic Circle Trail“

Volně jsem přeložil popis „Arctic Circle Trail“ treku, který jsem našel na stránkách „Sisimiut Kommune“. Průvodce obsahuje celkem podrobný popis cesty a různá doporučení, například kde postavit stan a kde nabrat pitnou vodu. V průvodci najdete velké množství informací, které pro vás možná budou užitečné, pokud se rozhodnete stejně jako my na tuto Grónskou polární tůru vydat.

Continue reading

Sisimiut (Holsteinsborg)

Sisimiut (“Lidé u liščí nory) leží 75 km nad severním polárním kruhem a je to nejsevernější grónský přístav na západním pobřeží, který nezamrzá ani v zimě. Město má cca 5000 obyvatel a můžete zde vidět rozličnou architekturu od nejstarších rašelinných chatek až po Modrý kostel, který byl využíván až do roku 1926, kdy byl postaven nejnovější Červený kostel. . Hora nad městem se nazývá „Kællingehætten“, neboli ženský klobouk. Sisimiut je cílové město nejznámějšího grónského pochodu “Arctic Circle Trail“.

Kangerlussuaq (Velký fjord)

Dánské jméno Søndre Strømfjord. Kangerlussuaq se rozkládá severně právě nad polárním kruhem na nejširším nezaledněném pásu Grónska (200 km) u čela třetího nejdelšího grónského fjordu. Díky své vnitrozemské poloze je zde stabilní počasí a největší teplotní extrémy celého ostrova, které se pohybují kolem v rozmezí -50 °C v zimě a až 28 °C v létě v období 24 hodinového slunce. Přesto zde v létě rozmrzá pouze 1 metrová vrstva zmrzlé země. Oblast má charakter pouště (vypařování přesahuje srážky). Také je nejlepším místem v Grónsku pro pozorování původní divoké zvěře.
Kangerlussuaq je bývalá vojenská základna USA, v současnosti má cca 500 obyvatel. Mezinárodní letiště(SFJ) v Kangerlussuaqu je jediné v Grónsku, které je dostatečně dlouhé pro velká letadla, společnost SAS jej používá jako svůj hlavní terminál v Grónsku.

Continue reading

Arctic Circle Trail

Pochod z Kangerlussuaqu do Sisimiutu je asi 170 km dlouhý, patří k nejoblíbenějším v Grónsku. Jedná se o jednu z nejlepších tras na celém světě. Trasa začíná na největším grónském mezinárodním letišti a končí v krásném městě, do kterého připlouvají velké trajekty. Pochod trvá 10 až 14 dní a vyžaduje pečlivé plánování. Pochod se obvykle zahajuje z Kangerlussuaqu . Snadnější úsek cesty probíhá ještě v době, kdy jsou vaše baťohy těžké a v okamžiku, kdy v okolí Sisimiutu narazíte na obtížnější terén, budou již lehčí o spotřebované potraviny. (informace z průvodce Lonely Planet)

Continue reading